přihlaš se prosííím do Miss Sims!by wavering-heart.orgby wavering-heart.orgby wavering-heart.org

Referát o Pejscích

29. září 2007 v 11:26 |  --Do školy--
PEJSCI
Psi byli prvními zvířaty, která si člověk ochočil. Poslední zbytky domestikovaného psa, které byly nalezeny v Idahu v USA, jsou staré 10 500 let. Člověk využívá psa nejrůznějším způsobem - strážce, průvodce, lovce, bojovníky, tažná zvířata, nebo jako svého kamaráda. Psi byli pojmenováni latinskym názvem MIACIS.

Psí život
Mnozí psi domácí(CANIS FAMILIARIS)jsou plně vzrostlí již v jednom roce či ve dvou letech, dožívají se stáří kolem 12 let, vzácněji žijí až 20 let. Feny(samice) mohou zabřeznout kolem sedmi měsíců a rodí průměrně od tří do šesti štěňat, ačkoli někdy může být ve vrhu přes deset mláďat.
Psi můžeme rozdělit zhruba do těchto skupin:

HONIČI - charakteristickým znakem je výkonnost spojená s vytrvalostí a výborný čich. Sem patří například jezevčík, losí pes, irský vlkodav, chrt a další.
LOVEČTÍ PSI - jsou nazýváni také jako sportovní psi a zahrnují nejrůznější plemena, která byla vyšlechtěna, aby nejrůznějším způsobem pomáhala lovcům. Vyhledávají, štvou a přinášejí zvěř. Patří sem například naháči, setři, baseti, španělé i labradorský retrívr.

TERIÉŘI - jsou to vlastně lovečtí psi, kteří jsou schopni vypořádat se zvířaty žijících v norách. Pochází z Británie. Jejich úlohou je najít a zabít zvěř pod zemí, nebo je vyhnat z nory před hlaveň lovce. Patří sem například skotský teriér, Velšteriér,...

UŽITKOVÁ PLEMENA - skupina užitkových plemen zůstala po roztřídění ostatních psů. Lepší název by byl "speciální psi", protože tato skupina shrnuje nejzajímavější a naprosto výjimečná plemena. Některá plemena byla vypěstována pro zvláštní zjev, jiná proto, aby splňovala určité přesné a neobvyklé požadavky, nebo aby vykonávala práci, která není v náplni kategorie honících, nebo sportovních psů. Například vojenští psi, dekorativní společník, hlídací chrámový pes a podobně.
PRACOVNÍ PLEMENA - jsou vybraná plemena psů, kteří se mohou stát pomocníky člověka při jeho práci. Nošení nákladů, hlídání stád, stopování, průvodci nevidomých, tažní psi, pes záchranář apod. Patří sem aljašský malamut, hasky, australský honácký pes a další.

SPOLEČENSKÁ PLEMENA - jsou většinou psi menších rozměrů a plní funkci přítele a průvodce člověka. Poskytují společnost lidem starým, nemocným a osamělým. Předávají radost, oddanost a celoživotní přátelství. Například špic trpasličí, čivava, pekingský palácový psík,...

MÍŠENCI-běžně se shledáváme s označením kříženci ,ale není to vlastně správně protože kříženec je potomek rodičů dvou různých druhů. Vžitý název pro tuto skupinu je VOŘÍŠEK. Bývají odolnější, vyrovnanější a méně náchylní k nemocem než šlechtění psi. Bývají velmi dobrými společníky a přáteli.

Každý kdo má svého psa ví, jak je pravdivé rčení PES PŘÍTEL ČLOVĚKA. Jeho čtyřnohý kamarád ho vítá při každém návratu domů. Sdílí s ním jeho radosti i slasti. Potřebuje jen lidskou péči, lásku a pochopení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Linda Linda | Web | 25. října 2007 v 18:16 | Reagovat

Pěkné stránky

2 Tilicus Tilicus | 22. prosince 2007 v 11:16 | Reagovat

Special!

3 Katka .Š. Katka .Š. | E-mail | Web | 31. prosince 2007 v 14:47 | Reagovat

Máš to tady moc hezký Milko!

4 Danča & Charlie Danča & Charlie | Web | 2. dubna 2008 v 19:24 | Reagovat

k pracovním ti chybí BORDER KOLIEČKA!!! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Klikněte na vajíčko a
přidávejte Levely .. pro to aby se vaše kliknutí započítalo
klikněte později na - click here